Günlük Kiralık Ev İşi Yasal Mı ?

İşimiz gereği sürekli Beylikdüzü günlük kiralık ev yada türevi sloganlar la ilan veriyoruz.  Abartısız arayan her 10 kişiden ikisinin sorduğu soru benim 2 dairem var günlük kiralama işine girmek istiyorum yasal mı, müşteri bulabilir miyim tarzında sorular oluyor. Bakın çok açık ve net söylüyorum. Gidip de insanların ikamet ettiği, ailesi ile yaşadığı bir binada ev kiralayıp sonra bu evi 3. şahıslara günlük olarak kiraya vermek yasal değildir. Yasa lar bir yana etik değildir. Ahlaksızlıktır. İnsanların en güvende olması gereken yer evleridir. Siz bu evlerin bulunduğu binalara her gün değişik, değişik ne olduğu belli olmayan kişileri sokup sonra pişkin pişkin utanmadan günlük kiralık ev işi yasal mıdiye soramazsınız.Yasal Değildir ! Bakın aslında sorunun cevabı çok net. Bu akşam İçişleri bakanlığının yaptığı açıklama ile de sektörün iskeleti iyice belirginleşti sayılır. İçişleri bakanı sayın Muammer Güler günlük kiralık ev genelgesinin bir kaç gün içinde valiliklere gönderileceğini açıkladı. Ben şimdiden sizlere genelgenin ana şartlarından bir kaç tanesini söyleyeyim.

Günlük Kiralık Ev Yasal mı ?

  • Yayınlanacak genelgede ana şart günlük kiralık ev işi yaptığınız binada, kat maliklerinin oy birliği ile iznini almanız gerek. Tek bir kat maliki bile ben oturduğum binada günlük kiralık ev işi yapılmasına müsaade etmiyorum derse ruhsat alamazsınız.
  •  İşin diğer önemli bir boyutu sektörün oluşturduğu kayıt dışı ekonomi ve devletin uğradı maddi zarar. Günlük kiralık ev işi yapan herkes maliyeye kaydını yaptıracak, yaptırmayanlara ciddi cezalar uygulanacak.
  • Evlerin hijyen durumu ve bu evlerde çalışıp temizliğini yapan personelin sağlık durumunun denetlenmesi sağlanacak.
  • Ve gene en önemli konulardan biri olan kimlik bildirme kanununa uyulacak. Yani maliyeye kaydını yaptırıp, konaklama işi yaptığınız daireyi her kime kiraya veriyorsanız kimlik kaydını yapmak zorundasınız.

Bunların yanında işletme sahiplerinin sicil kaydı falan filan gibi teferruat evrak olacaktır. Şimdi İstanbul’da yaklaşık 15.000 evin günlük olarak kiraya verildiği tahmin ediliyor. Fakat şuan için yukarıda ki şartları yerine getirebilecek daire sayısı 900 tane. Bu 900 dairenin 400 tanesi ADM inşaatın Hera Clup Residence projesinde, 500 tanesi ise ÖZYURTLAR İNŞAATIN NRESİDENCE projesinde yer almaktadır. Bu firmalar daha temeli atılırken daireleri satarken alacak kişilere bu binalarda günlük kiralık ev işi yapılacağını belirmiş ve bu şartla satmıştır. Bakın burada sitelerinde hala açıklması duruyor “Hera Club günlük olarak kiraya verilebilecek özel bir yönetim tarzıyla hazırlanmış Otel-Residence projesidir”  Keza gene bu projelerde bu işi ancak kurumsal bazda hizmet sunan firmalar yapabilmektedir. Her önüne gelen bu projelerden ev tutup günlük kiralık ev işletmeciliği yapamaz.

Bakın Yasalar Kanunlar Bir Yana Üstüne Basa Basa Tekrar Söylüyorum ! 

Gidip de insanların aileleri ile yaşadıkları binalarda günlük kiralık ev işi yapmayın. Bu gerçekten Ahlak dışı, etik olmayan bir harekettir. Umarım gelecek günlük kiralık ev genelgesinde ki yasalara uymayanlara kesilecek cezalar yeterince caydırıcı olur da sektörün adını her gün biraz daha batıran merdiven altı konaklamacılar piyasadan temizlenir.

Category : Genel

Leave a Reply