Günlük Kiralık Ev İşi Yasal Mı ?

İşimiz gereği sürekli Beylikdüzü günlük kiralık ev yada türevi sloganlar la ilan veriyoruz.  Abartısız arayan her 10 kişiden ikisinin sorduğu soru benim 2 dairem var günlük kiralama işine girmek istiyorum yasal mı, müşteri bulabilir miyim tarzında sorular oluyor. Bakın çok açık ve net söylüyorum. Gidip de insanların ikamet ettiği, ailesi ile yaşadığı bir binada ev kiralayıp sonra bu evi 3. şahıslara günlük olarak kiraya vermek yasal değildir. Yasa lar bir yana etik değildir. Ahlaksızlıktır. İnsanların en güvende olması gereken yer evleridir. Siz bu evlerin bulunduğu binalara her gün değişik, değişik ne olduğu belli olmayan kişileri sokup sonra pişkin pişkin utanmadan günlük kiralık ev işi yasal mıdiye soramazsınız.Yasal Değildir ! Bakın aslında sorunun cevabı çok net. Bu akşam İçişleri bakanlığının yaptığı açıklama ile de sektörün iskeleti iyice belirginleşti sayılır. İçişleri bakanı sayın Muammer Güler günlük kiralık ev genelgesinin bir kaç gün içinde valiliklere gönderileceğini açıkladı. Ben şimdiden sizlere genelgenin ana şartlarından bir kaç tanesini söyleyeyim.

Günlük Kiralık Ev Yasal mı ?

 • Yayınlanacak genelgede ana şart günlük kiralık ev işi yaptığınız binada, kat maliklerinin oy birliği ile iznini almanız gerek. Tek bir kat maliki bile ben oturduğum binada günlük kiralık ev işi yapılmasına müsaade etmiyorum derse ruhsat alamazsınız.
 •  İşin diğer önemli bir boyutu sektörün oluşturduğu kayıt dışı ekonomi ve devletin uğradı maddi zarar. Günlük kiralık ev işi yapan herkes maliyeye kaydını yaptıracak, yaptırmayanlara ciddi cezalar uygulanacak.
 • Evlerin hijyen durumu ve bu evlerde çalışıp temizliğini yapan personelin sağlık durumunun denetlenmesi sağlanacak.
 • Ve gene en önemli konulardan biri olan kimlik bildirme kanununa uyulacak. Yani maliyeye kaydını yaptırıp, konaklama işi yaptığınız daireyi her kime kiraya veriyorsanız kimlik kaydını yapmak zorundasınız.

Bunların yanında işletme sahiplerinin sicil kaydı falan filan gibi teferruat evrak olacaktır. Şimdi İstanbul’da yaklaşık 15.000 evin günlük olarak kiraya verildiği tahmin ediliyor. Fakat şuan için yukarıda ki şartları yerine getirebilecek daire sayısı 900 tane. Bu 900 dairenin 400 tanesi ADM inşaatın Hera Clup Residence projesinde, 500 tanesi ise ÖZYURTLAR İNŞAATIN NRESİDENCE projesinde yer almaktadır. Bu firmalar daha temeli atılırken daireleri satarken alacak kişilere bu binalarda günlük kiralık ev işi yapılacağını belirmiş ve bu şartla satmıştır. Bakın burada sitelerinde hala açıklması duruyor “Hera Club günlük olarak kiraya verilebilecek özel bir yönetim tarzıyla hazırlanmış Otel-Residence projesidir”  Keza gene bu projelerde bu işi ancak kurumsal bazda hizmet sunan firmalar yapabilmektedir. Her önüne gelen bu projelerden ev tutup günlük kiralık ev işletmeciliği yapamaz.

Bakın Yasalar Kanunlar Bir Yana Üstüne Basa Basa Tekrar Söylüyorum ! 

Gidip de insanların aileleri ile yaşadıkları binalarda günlük kiralık ev işi yapmayın. Bu gerçekten Ahlak dışı, etik olmayan bir harekettir. Umarım gelecek günlük kiralık ev genelgesinde ki yasalara uymayanlara kesilecek cezalar yeterince caydırıcı olur da sektörün adını her gün biraz daha batıran merdiven altı konaklamacılar piyasadan temizlenir.

Category : Genel

13 Comments → “Günlük Kiralık Ev İşi Yasal Mı ?”


 1. Zara
  4 years ago

  Pek fazla sermaye gerektirmeyen bir iş olduğu için her isteyen rahatlıkla yapabiliyor. Doğru bir karar almış İçişleri bakanı. İvedilikle devletin bu sektörü incelemesi gerek.

  Cevapla

  • ZİVER
   4 years ago

   Sayın zara bu iş büyük otellere zarar vermeye başladı, o sebeple rahat olun devlet ivedilikle inceleyecektir bu sektörü. Patronlar el attıysa bu iş tamamdır.

   Cevapla

 2. Ahmet BARCIN
  4 years ago

  Emniyeti innovia2 yede davet ediyoruz! sitenin yarısı günlük kiralıklarla dolu

  Cevapla

  • gunlukevim
   4 years ago

   Ahmet bey İNNOVİA 2 sitesinde günlük kiralık ev işi yapmak yasal değil zaten. Kendinizde kolluk kuvvetlerini arayıp günlük kiralık ev işi yapılan daireyi ihbar ederek mühürletebilirsiniz.

   Ayrıca innovia2 yönetimininde site içerisinde bu işin yapılamayacağına dair aldığı bir karar var. Site yönetimine başvurmanız da yeterli olacaktır. Her şeyi emniyetten beklemyin, buradan yapacağınız davete kimse icabet etmez. Polisin numarasını bilmiyor musunuz ?

   Cevapla

 3. New Residence
  4 years ago

  New Rezidansta oturuyorum gerçekten rezillik diz boyu, giren çıkan belli değil. Emniyeti polisi zabıtayı alayını aradık ne gelen var ne giden. İçişleri bakanı tv de boş boş konuşmaktan başka bir işe yaramıyor. Öğrenci evi sorun değil birileri bu günlük evlere el atsın artık.

  Cevapla

 4. kimlik bildirimi
  4 years ago

  Günlük kiralıklarda kalanların kimlikleri emniyete bildirilmiyormuş bundan rahatsız olmuş ampul kafalılar. Güneydoğunun yarısı kimliği bile belli olmayan araplarla dolu her gün bir olay çıkıyor Allah belanızı versin iktidar gibi

  Cevapla

 5. Yardım
  4 years ago

  Yurt dışından nişanlım gelecek, 15 gün kadar bu evlerden kiralamayı düşünüyorum daha önce hiç kiralamadım. Günlük kiralık evlerde sorun yaşayan var mı, yada ne gibi bir sorun olabilir.

  Cevapla

  • gunlukevim
   4 years ago

   Hiç bir sorun olmaz arkadaşım. İnan otelden çok daha fazla rahat eder, çok daha az para ödersin. Günlük evlerin daha fazla rabet görmesinden rahatsız olan otelcilerin cep harçlığını verdiği bir kaç kişiliksiz yerel gazete yazarının çıkardığı dedikodulara itibar etmeyin.

   Dedikodular Neler ?

   Bu Evlerde Fuhuş Yapılıyor Diyor Bu Gazeteciler !

   Biz bu gazeteci yamalarına mı inanacağız, girin internete bakın. Google de bir araştırma yapın. Tüm fuhuş operasyonları otellerde yapılmıştır. Bu sebeple kimse sevgilisini, eşini otele götürmek istemiyor.

   Gizli Kamera Var Diyorlar !

   Siz şimdi kendinizi bu işi yapan birinin yerine koyun. Adam ticaret yapmak evine ekmek götürmek amacıyla bir işe girişmiş, günlük kiralık ev işi yapıyor. Neden cezası bu kadar yüksek olan bir şey yapıp gizli kamera ile sizi çeksin. Yani çok afedersiniz internet p-o-rno sitelerle dolu. Girer ne görmek istiyorsa görür .Bu nasıl aşağılık bir iftiradır nasıl çirkefliktir anlamak gerçekten zor.

   Son olarak belirtmek istiyorum ki bu iftiracı aşağılık zihniyete sahip otelci ve gazeteci bozmalarına itibar etmeyin. Sadece kendimiz için demiyorum ! Türkiye’de hiç bir günlük kiralık ev de böyle sapıkça bir sorun yaşanmamıştır.

   Sektörün tartışılabilecek yönleri elbette var. Her günlük kiralık ev yeteri kadar hijyeniktir diyemem, vergi ödemeyip ekonomiyi baltalayan bir çok günlük kiralık ev işi yapan kişinin olduğu da doğrudur. Lakin gerçekleri konuşmak yerine çirkin iftiralara başvurmak karaktersizlikten başka bir şey değildir.

   Cevapla

 6. Basın
  4 years ago

  Günlük kiralık evlerle ilgili haberleri yapan gazeteler genelde bugün, güneş ve tan gazeteleri. Başka bir şey yazmıyorum.

  Cevapla

 7. Peki Ya Otel !
  4 years ago

  Otel ile günlük ev arasında ne fark var. Ben 3 yıldır kiralıyorum bu evlerden. Hiç bir sorun yaşamadım. Türk medyasını anlamak gerçekten zor. Ben her konuda kıyaslıyorum bir fark bulamıyorum. Otel ile günlük ev arasında ne fark var ?

  Fuhuşa aracılık ise 2 sektörde aynı sonuçta kapansın hepsi. Bu iki yüzlülük neden ?

  Cevapla

 8. Adnan Hoca
  4 years ago

  Cemaat apartlarında nelerin döndüğünü herkes biliyor,abilerin ablaların program ve projeleri biliniyor,kimi kandırıyorsunuz. Adnan hocayı unutmadık daha. Öğrenci evi, günlük ev diyerek gündem saptıryor bunlar.

  Cevapla

 9. Ahmet fırat tunca
  4 years ago

  Günlük kiralık ev şu an ülkenin gündeminde bulunan konu itibari ile tüm dünyada ve Türkiye’de 2009 yılında tarafımızca ilk deya projelendirilen yeni bir sektör ve istihdam yaratma amacıyla kayıt altına alınacak şekilde çalışması tarafımızca yapılmış çok geniş bir yelpazede proje olup sözkonusu projenin belli böümleri Nişantaşı fikir hırsızları aracılığıyla ülke ekonomisine artı bir değer katacak milyarlarca dolarlık bir pazarda ülkeyi sektörde lider konuma yükseltecek fikri yurtdışına kaçırmışlardır. (rina onur ,remi onur mehmet ülkü hemenkirala.com/hemenkiralik.com ve yurtdışı airbnb.com ardında fikri hırsızları günlük kiralık konut sekmeleriyle ülke içi pazara sahibinden.com.hurriyetemlak.com vsvsvs yüzlerce web sayfaları dünya çapında gelişen bir sektör Ve 10 milyon gecelik konaklamaya ulaşan bu yurt içi ve dışı sektör tahmin ettiğimiz gibi türkiye içinde gelişmiş bu stratejik fikir tüm hatlarıyla emlakgittigidiyor.com ve tursec.com sayfalarında gerçekleşmeyi bekleyen bir proje olarak kalmıştır Nişantaşı fikir hırsızları robert kolleji mezunu ve harvard üniversitesinde aynı dönemlerde eğitim gören nathan blecharcyk şahıslar tarafından Ülke ekonomisine katkı sağlayacak şekilde tarafımızca projelendirilen ülke içi gelişmiş bu strtejik fikri yurtdışına kaçırılmıştır ülke içinde yaygın bir şekilde gayri resmi bir şekilde yaygınlaşan bu sektör ülke içi gelişmiş olan turizmi hemde beni baltalayacak şekilde maddi ve manevi büyk bir kayba uğratmıştır bu sebeble ilgili proje dökümanları ve sözkonusu durum nedeniyle 2013 temmuz ayında en yüksek düzeyde başbakanlığa şikayet yapılmıştır. remar bilgi teknolojileri ve ilgili diğer şahıs ve kurumlar 2014 itibari ile milyar dolarlık bir tazminat talebi ile karşı karşıya kalacaklardır a.fırat tunca sektör online & istanbul mal ve hizmet borsası

  Cevapla
 10. Beklenen günlük kiralık ev genelgesi yayınlandı. İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere gönderdi. Gerekli yükümlülükleri yerine getiren günlük kiralık ev firmaları işlerine devam edebilecek.

  Cevapla

Leave a Reply

Beylikdüzü Günlük Kiralık Daire